Klasický počítač lepší ako notebook?

Notebook sa stal súčasťou pracovísk a domácností. Ale jeho priame nasadenie pre dlhodobú prácu nie je velmi vhodné, nakoľko nespĺňa požiadavky o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami č. 276/2006.1facab1ff0e4f11218d4b580f913320d

Lebo:

  • Poloha obrazovky musí byť ľahko prispôsobiteľná potrebám zamestnanca tak, aby sa zabezpečili optimálne podmienky na zrakovú prácu, najmä pokiaľ ide o vzdialenosť očí od obrazovky, uhol pohľadu, pracovnú polohu zamestnanca, odstránenie nežiaducich reflexov a podobne, a ak je to potrebné, treba používať pre obrazovku osobitný podstavec alebo stôl s nastaviteľnou výškou. (dá sa to riešiť externým monitorom)
  • Na obrazovke nesmie dochádzať k odrazom svetla spôsobujúcim narušenie zrakovej pohody zamestnanca.
  • Optimálna pozorovacia vzdialenosť medzi okom zamestnanca a sledovaným detailom na obrazovke závisí od veľkosti detailu a má byť medzi 500mm (pri veľkosti detailu okolo 3,4 mm) a 700 mm (pri veľkosti detailu okolo 4,6 mm). Pozorovacia vzdialenosť nesmie byť menšia ako 400 mm.
  • Klávesnica musí byť od zobrazovacej jednotky oddelená a musí zodpovedať ergonomickým zásadám (výška, sklon, tvarovanie).
  • Priestor pred klávesnicou musí byť dostatočne veľký, aby poskytol oporu pre ruky a predlaktia.
  • Usporiadanie klávesnice a vlastnosti klávesov musia uľahčovať používanie klávesnice a koordináciu pohybu prstov pri jej obsluhe.
  • Treba zabezpečiť, aby hluk spôsobovaný zariadeniami na pracovisku a hluk prenášaný z okolia, nerozptyľoval pozornosť zamestnancov a nerušil sluchovú komunikáciu.

Všetky popísané požiadavky je možné riešiť prepojiteľnými perifériami, ale to sa už notebooku stáva v podstate počítač.

Uverejnené v Tipy a triky, Zaujímavosti